Najnowsze badanie finansowane przez UE ma na celu rozpracowanie niezwykłych struktur DNA na poziomie molekularnym z użyciem szczypców magnetycznych.
Regulacja transkrypcji genetycznej jest kluczowa dla rozwoju i wzrostu każdego organizmu. Badanie finansowane przez UE dotyczyło mechanizmów molekularnych, które kontrolują inicjację transkrypcji genetycznej w rozwijającym się zarodku.
Europejscy badacze uzyskali szczegółowe dane molekularne na temat jednego z głównych mechanizmów, który zapewnia wytwarzanie prawidłowych białek w komórce.
Proste zęby rzadziej chorują, a ich posiadacze wolniej się starzeją. Z kolei nawet niewielkie wady zgryzu pogłębiające się przez lata są zagrożeniem dla zdrowego uśmiechu. To prawdy oczywiste dla ortodontów, które przekonują także pacjentów w Polsce. Dorośli w naszym kraju coraz chętniej zakładają aparaty na zęby.
Około 16 % chorych na jaskrę bezpowrotnie traci wzrok . Według danych WHO schorzenie jest drugą przyczyną ślepoty w krajach rozwiniętych . Tymczasem wiedza medyczna i nowoczesne metody diagnostyczne pozwalają łatwo uniknąć tragedii. Wystarczy regularnie badać stan zdrowia oczu.
Lekarze nie mają wątpliwości – rak to główny zabójca naszych czasów, który ustępuje jedynie chorobom układu krążenia. Aktywność fizyczna może oddalić perspektywę zachorowania na nowotwory, a także pomóc w walce z już zdiagnozowaną chorobą.
Czerniak to nowotwór wywoływany przez mutacje melanocytów skóry. Opracowanie bezpiecznej i skutecznej szczepionki przeciw czerniakowi, która miałaby także działanie prewencyjne, wciąż stanowi poważne wyzwanie.
Bóle brzucha, kolka, refluks żołądkowo-jelitowy, problemy skórne czy brak przyrostu masy ciała u dziecka mogą świadczyć o nietolerancji mleka krowiego. Jest to coraz częstsza przypadłość, na którą według najnowszych szacunków może cierpieć około 5% maluchów. Na szczęście szybka diagnoza oraz odpowiednio dobrana dieta pozwala na złagodzenie objawów, a nawet całkowite cofnięcie choroby.
Choroba Huntingtona (HD) to wyniszczające zaburzenie postępujące. Opóźnienie jej nadejścia wymaga nowatorskich ukierunkowanych interwencji już we wczesnych etapach życia.
Duszności, siódme poty, napady gorąca. I rzecz jasna: raz na zawsze koniec z seksem! Menopauza to kwestia wyjątkowo podatna na tworzenie różnego rodzaju mitów. Otaczając ją nimi, tworzymy temat tabu, po który kobiety wyjątkowo niechętnie sięgają. To właśnie powoduje, że początek menopauzy bardzo łatwo przegapić, a ten – wcale nie jest zarezerwowany dla kobiet dojrzałych!
Wśród Polaków powszechna jest wiedza, że warzywa i owoce to niezbędny składnik zdrowej i prawidłowo zrównoważonej diety. Skoro jako społeczeństwo mamy tę wiedzę, to dlaczego od 2002 roku w Polsce konsekwentnie spada spożycie warzyw, owoców i soków ? Na to pytanie odpowiedzieli eksperci instytucji odpowiedzialnych za kształtowanie prawidłowych postaw żywieniowych Polaków oraz przedstawiciele ośrodków badawczych i kontrolnych.
Finansowany ze środków UE zespół badawczy opracował mikroskop optyczny o superwysokiej rozdzielczości, który pozwala uzyskać wysokiej jakości obrazy komórek znajdujących się głęboko w żywych tkankach. Otwiera to drogę do badania zachodzących na poziomie subkomórkowym zmian w mózgu, w procesach chorobowych lub związanych z uczeniem się.
Zabiegi wszczepiania protez stawów stanowią rynek medyczny o wartości szacowanej na miliardy dolarów rocznie, który powiększa się wraz ze starzeniem się populacji. W związku z tym, że protezy stawów są podatne na zużycie, co prowadzi do utraty ich funkcjonalności, ważne jest wydłużanie czasu ich przydatności w celu uniknięcia kolejnych operacji chirurgicznych.
Jak wynika z danych Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok, 7 na 10 pacjentów zostaje zakwalifikowanych do zabiegu laserowej korekcji wzroku. Zgłaszający się na badania kwalifikacyjne kandydaci to osoby świadome możliwości, jakie daje nowoczesna okulistyka. Wciąż jednak wiedza o laserowej korekcji wzroku jest w Polsce niewielka. Jakie są tego przyczyny wyjaśnia lek. med. Robert Matusik z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok.
Zaburzenia rozwoju płciowego stanowią grupę rzadkich chorób, które są związane z nietypowymi nieprawidłowościami genetycznymi. Pacjenci często mają obniżoną jakość życia związaną ze stanem zdrowia (HRQoL) i problemy z adaptacją psychiczną.
Padaczka dotyka milionów ludzi na całym świecie i jest schorzeniem polegającym na spontanicznych i nieprzewidywalnych napadach, które mają źródło w mózgu. Jest potencjalnie niebezpiecznym schorzeniem i wynika z nieprawidłowej komunikacji między neuronami w mózgu.
Otyłość stała się epidemią w XXI w. Zrozumienie etiologii i patofizjologii powinno ułatwić przeciwdziałanie, diagnozę i leczenie.
Udoskonalanie środków leczniczych poprawiających zdrowie i jakość życia pacjentów chorych na cukrzycę jest ważnym wyzwaniem. Europejskie badanie korzysta z innowacyjnego zastosowania mazenchymalnych komórek macierzystych (MSC) w leczeniu powikłań wysokiego poziomu glukozy.
Nareszcie wiosna! Powiało optymizmem i wszyscy są gotowi do zmian. Nie musisz od razu robić trzęsienia ziemi – bardzo dużo można osiągnąć małymi krokami. Zadanie na początek: zdrowiej żyć i lepiej się odżywać. Jak to zrobić? Nic prostszego – wystarczy zmienić kilka codziennych nawyków i lekko zmodyfikować styl życia. Nie potrzeba mnóstwa wyrzeczeń! Po prostu zamień stare przyzwyczajenia na nowe i ciesz się zdrowiem, witalnością oraz nową pasją do życia. A być może mniejszym obwodem w talii!
Z biegiem czasu lub pod wpływem sygnałów stresu w komórkach zachodzi proces zwany starzeniem komórkowym. Wyjaśnienie losu tych komórek w organizmie pozwoli lepiej zapobiegać powstawaniu nowotworów złośliwych i skutkom starzenia.
Poziomy insuliny we krwi stymulują magazynowanie lub uwalnianie glukozy, prostego cukru niezbędnego do wykonywania wszystkich funkcji komórkowych, ale mogą spowodować duże szkody, jeżeli występuje ona w nadmiarze. Udoskonalone monitorowanie poziomu glukozy podczas terapii insulinowej poprawi jakość życia osób cierpiących na cukrzycę.
Leki na bazie RNA znajdują zastosowanie w leczeniu wielu chorób. Naukowcy europejscy liczą, że będą one również skuteczne w leczeniu dystrofii mięśniowej Duchenne'a.
Nikogo nie trzeba przekonywać, że prawidłowe odżywianie jest jednym z najważniejszych elementów zdrowego życia. Jednak, czy tak naprawdę wiemy, jaka powinna być odpowiednia dieta? Okazuje się, że nie jest ważne, co jemy, ale jak dużo i jak często. Na pytania, jakie są odpowiednie porcje i czym jest strategia portion guidance odpowiada Agnieszka Piskała, specjalistka ds. żywienia firmy Nestlé oraz koordynatorka IV edycji „Konkursu Żywieniowego” dla studentów i absolwentów NHW.
Nieswoiste zapalenie jelit (IBD) wiąże się z przewlekłym zapaleniem całego układu trawiennego. Europejscy badacze pracują nad odkryciem biomarkerów, które pozwolą usprawnić prognozowanie schorzenia i zarządzanie kliniczne.
Jak przekonać dziecko do leczenia zębów? Kiedy zaplanować pierwszą wizytę u stomatologa? To spotkanie zadecyduje o stosunku do tego specjalisty w całym dorosłym życiu. Wystarczy pamiętać o kilku prostych poradach, a bolesna konieczność stanie się przyjemnym obowiązkiem.
O tym, że masz bruksizm, pierwsza może ci powiedzieć osoba, z którą śpisz. Bo właśnie w nocy schorzenie to najsilniej daje o sobie znać. Po prostu zgrzytasz zębami przez sen i regularnie je ścierasz. Nieleczony bruksizm jest groźny nie tylko dla zębów, z jego powodu cierpisz na migreny, bóle stawów, karku, pleców, a nawet oczu. Poznaj 5 najczęstszych przyczyn bruksizmu.
Czerniak jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych o wysokim wskaźniku śmiertelności. Niemal 60% przypadków wykazuje mutacje w genie kinazy BRAF (w pozycji 600), lecz wydaje się, że do transformacji nowotworowej niezbędne są też dodatkowe zdarzenia genetyczne.
Charakterystyczny pióropusz, twarda brązowa łuska i soczysty, aromatyczny miąższ – mowa oczywiście o ananasie. Nie każdy wie, że ten królewski owoc posiada zbawienne właściwości nie tylko dla naszego zdrowia, ale i urody.
Współczesne terapie medyczne, stosowane w przewlekłej białaczce szpikowej, nie pozwalają na pełne wyleczenie pacjentów. Skuteczniejsze strategie walki z tą chorobą mogą się pojawić dzięki wiedzy o odkrytych w warszawskim Instytucie Nenckiego nowych szlakach sygnałowych w komórkach białaczki.
Nad krajami Afryki Subsaharyjskiej nadal wisi groźba pandemii AIDS i pilnie potrzebne są innowacyjne metody leczenia. Identyfikacja nowych celów farmaceutycznych, które umożliwiłyby powstrzymanie replikacji wirusa HIV, ma szansę ograniczyć rozmiar tego problemu.
Codziennie na raka umiera średnio 274 Polaków. Czy odpowiednie odżywianie może uchronić przed „plagą XXI wieku”? Picie zielonej herbaty wpływa na zahamowanie rozwoju komórek nowotworowych, a jedzenie kapusty zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi. Dowiedz się, co włączyć do swojego menu, a czego unikać.
Szacuje się, że rocznie na świecie to schorzenie dotyka około 15 milionów osób. Jest to jedna z najczęściej występujących przyczyn umieralności oraz niepełnosprawności psychofizycznej. Konsekwencje udaru mózgu można jednak zmniejszyć, a nawet odwrócić, dzięki natychmiast podjętej rehabilitacji.
Trwałe spajanie złamanych kości polega obecnie na stosowaniu mocowań mechanicznych, takich jak płytki, trzpienie i druty. Nowe, zainspirowane naturą hydrożele naśladujące substancje wytwarzane przez organizmy morskie mogą okazać się znaczącym przełomem, szczególnie w przypadku złamań z rozszczepieniem i złamań wielokrotnych.
Oczy są jednym z najważniejszych narządów człowieka. Dzięki nim, aż 82% bodźców jest przekazywanych do mózgu, dlatego komfort widzenia jest tak niezwykle ważny. Współcześnie blisko połowa Polaków ma problemy ze wzrokiem. Najczęstsze wady to krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm oraz starczowzroczność.
Mielinacja jest niezbędna dla właściwego funkcjonowania układu nerwowego. Badania nad mechanizmami regulującymi syntezę mieliny są niezwykle istotne, aby móc zidentyfikować nowe metody leczenia chorób demielinizacyjnych, takich jak stwardnienie rozsiane.
Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) jest nieuleczalną chorobą autoimmunologiczną, która dotyka milionów ludzi na całym świecie. W ramach finansowanego przez UE projektu badane są warianty genowe, które mogą predysponować do RZS.
Rozszyfrowanie złożonych odpowiedzi immunologicznych jest niezbędne do opracowania skutecznych strategii immunoterapii. Prowadzone jest badanie europejskie nad określonymi cząsteczkami w hepatocytach, które mają nieznaną dotąd rolę w odpowiedzi immunologicznej na zakażenia wirusowe.
Mózg stanowi 2% masy naszego ciała i choć to bardzo niewiele, to jego rola w funkcjonowaniu całego organizmu nie ma sobie równych. Każdy z nas wie, że mózg, tak jak i inne części ciała nie działa prawidłowo bez dopływu krwi. Czy wiemy jednak, dlaczego jest ona tak bardzo potrzebna i co się dzieje, gdy jej brakuje? Na to inne pytania dotyczące tzw. krążenia mózgowego odpowiada neurolog dr n. med. Beata Tarnacka, ekspert programu „Zdrowa ONA”.
Z badań przeprowadzonych przez Fundację Rosa wynika, że tylko połowa ankietowanych potrafi prawidłowo rozpoznać podejrzane znamiona na skórze. Znajomość przyczyn powstawania nowotworów i zasad profilaktyki onkologicznej może uratować życie, ale nadal wiemy na ten temat za mało.
Instytut Żywności i Żywienia (IŻŻ), zgodnie z rekomendacją WHO, zaleca spożywanie co najmniej 400 g warzyw i owoców dziennie podzielonych na 5 porcji. Jedną z nich może stanowić szklanka soku (200 ml). To jednak absolutne minimum. Najnowsze doniesienia naukowe sugerują, że najlepiej spożywać codziennie 7 porcji warzyw i owoców. A nawet więcej.