Cyfrowe zmęczenie wzroku to kolejna dolegliwość, dołączająca do niechlubnego grona problemów cywilizacyjnych. Cierpią na nią coraz młodsze osoby, a jej rozprzestrzenianie się jest tak szybkie jak rozwój nowoczesnych technologii.
Wizyta u lekarza – niezależnie od specjalizacji – to często dla wielu osób ostateczność. Zgłaszają się dopiero wówczas, gdy odczuwają znaczne pogorszenie samopoczucia czy też zauważą występowanie objawów i dolegliwości, które są uciążliwe, a wcześniej nie miały miejsca
W obecnych czasach trudno wyobrazić sobie biura, sklepy oraz wiele innych miejsc pracy bez komputerów i urządzeń elektronicznych - są to podstawowe narzędzia pracowników, obsługiwane codziennie przez wiele godzin.
Aktywność fizyczna oraz rekreacyjne lub profesjonalne uprawianie sportu zawsze stanowiły wyzwanie dla osób noszących okulary. I choć najnowsze technologie wychodzą na przeciw okularnikom, osoby z wadami wzroku bardzo często miewają wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa oraz skuteczności najnowszych rozwiązań optycznych.
Coraz częściej łzawią ci oczy? Stopniowo przybliżasz fotel do telewizora, gdyż tylko w ten sposób jesteś w stanie dostrzec wszystkie szczegóły na ekranie? A może zauważasz u siebie syndrom „zbyt krótkich rąk” i żeby przeczytać gazetę coraz dalej ją odsuwasz? To tylko niektóre z sygnałów świadczących o tym, że badania wzroku nie można już dłużej przekładać.
Pogorszenie jakości widzenia wśród osób dojrzałych to powszechny problem. Przywykliśmy przyjmować go jako nieuniknioną konsekwencję upływu czasu i sporo w tym racji - wraz z wiekiem naturalnemu zmęczeniu ulega nie tylko narząd wzroku, ale wszystkie zespoły w organizmie.
Dane są zatrważające! W Europie co 30. sekund dochodzi do złamań z powodu osteoporozy! Zrzeszotnienie kości należy już do najczęstszych schorzeń współczesnego społeczeństwa i uznane zostało przez Światową Organizację Zdrowia za chorobę cywilizacyjną.
Pierwszym jej objawem jest potrzeba odsuwania tekstu, który chcemy przeczytać, na coraz dalszą odległość od oczu... o czym mowa? O prezbiopii. To właśnie ona sprawia, że czytanie i pisanie staje się coraz trudniejsze, podobnie, jak korzystanie z urządzeń cyfrowych i wszelkie inne aktywności wymagające widzenia przedmiotów znajdujących się w odległości 30-40 centymetrów od oczu.
Wizyta u dentysty bez bólu nie jest już marzeniem. Nowa metoda usuwania próchnicy jaką jest ozonoterapia, pozwala usunąć aż 99,9% bakterii w jamie ustnej. Niezwykle silne właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze ozonu hamują rozwój próchnicy, leczą stany zapalne i zapobiegają powikłaniom po zabiegach chirurgicznych oraz z zakresu endodoncji. Jak działa metoda ozonoterapii wyjaśnia lek. med. chir. stom. Roman Borczyk z Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej.
Okuliści alarmują - pogorszenie widzenia urasta do poważnego problemu społecznego! Zarówno w Polsce, jak i na świecie, lawinowo przybywa osób, skarżących się na problemy ze wzrokiem. To dotyczy nie tylko osób po 40 roku życia,
Pytanie kiedy można zmienić gondole na spacerówkę pojawia się zazwyczaj już ok 5 mc, kiedy maluszek robi się nieco bardziej ruchliwy i dużo bardziej ciekawy świata. Wielu rodziców wręcz nie może doczekać się usadzenia dziecka w wózku spacerowym.
Cukrzyca, otyłość, alergie, nowotwory… do niechlubnego grona chorób cywilizacyjnych, czyli schorzeń związanych z szybkim rozwojem współczesnego społeczeństwa, coraz częściej zaliczamy także krótkowzroczność. Co zrobić, aby uchronić przed nią nasze pociechy oraz jak postępować, gdy wada zostanie już wykryta?
Próchnica to choroba zakaźna, którą nęka ludzkość od początku dziejów. Jej gwałtowny, współczesny rozwój spowodowany jest najczęściej nieodpowiednią higieną jamy ustnej, spożywaniem dużej ilości cukrów i brakiem systematycznych kontroli u stomatologa.Jak skutecznie i nowocześnie leczyć próchnicę wyjaśnia doktor Roman Borczyk, ekspert z Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej.
Przed nami miesiące pełne słońca i wysokich temperatur – czas wyjazdów, wypadów nad wodę, całych dni spędzanych na placach zabaw i w parkach oraz długich godzin spacerów z maluszkami, które właśnie przeżywają swoje pierwsze czy drugie lato w życiu. Ciesząc się piękną wakacyjną aurą musimy jednak pamiętać, że upały potrafią być bardzo niebezpieczne – zwłaszcza dla małych dzieci.
Jazda samochodem w nocy, pomimo mniejszego niż w porze dziennej natężenia ruchu, jest o wiele bardziej niebezpieczna. Ma to przede wszystkim związek z niedostateczną ilością światła, która ogranicza zdolność widzenia, a także z większym zmęczeniem kierowcy. Wiele osób nie lubi lub wręcz nie może prowadzić pojazdu po zmroku ze względu na ostre, oślepiające światła samochodów jadących z przeciwka.
Moda na aktywność fizyczną i uprawianie sportów opanowała Polskę na dobre. Z badań TNS Polska wynika, że niemal połowa Polaków uprawia różne formy sportu. Coraz więcej czasu spędzamy aktywnie – największą popularnością cieszy się jazda na rowerze, bieganie, gra w piłkę nożną, trening siłowy oraz pływanie. Z roku na rok coraz więcej osób bierze udział w maratonach oraz biegach charytatywnych.
Okulary przeciwsłoneczne są bardzo ważnym dodatkiem i dopełnieniem letnich stylizacji. Czy wiemy, czemu tak naprawdę mają służyć? Czy traktujemy je tylko jako element modnej stylizacji? Czy są nam naprawdę potrzebne?
Wypróżnianie małego dziecka – temat rzeka. Wielogodzinne dysputy o częstotliwości, kolorze i konsystencji zrozumie tylko ten, kto sam ma dziecko i wie, że temat wypróżniania jest równie ważny jak temat karmienia, a dodatkowo zdarza się, że bywa boleśnie kłopotliwy.
Dziecko płacze, a Ty nie wytrzymujesz napięcia i energicznie potrząsasz malcem, krzycząc jednocześnie, aby się uspokoiło? Twój maluch ucisza się tylko wtedy, gdy mocno trzepiesz wózkiem – tak intensywnie, że sam/a w głębi duszy nie możesz się nadziwić, jak ono może zasnąć w takich warunkach?
W dzisiejszych czasach okulary stopniowo z nielubianego dodatku, noszonego z konieczności, stają się modnym elementem stylizacji. Coraz częściej nie tylko osoby z wadami wzroku dostrzegają potencjał opraw okularowych.
Wady wzroku, długotrwała praca przy komputerze, różnego rodzaju alergie, a także niezależne od nas zanieczyszczenie środowiska i warunki atmosferyczne - ostre słońce, mróz czy wiatr są najczęstszymi powodami nadwrażliwości oczu.
Hoya Lens Poland to znany i ceniony producent soczewek okularowych oraz produktów optycznych najwyższej jakości, który wyróżnia się na rynku dzięki zastosowaniu zaawansowanych technologii produkcyjnych. Wykorzystując 75 letnie doświadczenie, eksperci firmy Hoya opracowują i wdrażają innowacyjne rozwiązania, które od lat rewolucjonizują rynek optyczny.
Zakłady optyczne kuszą błyskawicznymi ofertami na „okulary w godzinę”, a sklepy internetowe prześcigają się w ofertach na gotowe okulary – nierzadko po bardzo atrakcyjnych cenach. Coraz częściej niestety okulary niewiadomego pochodzenia dostępne są w sklepach, marketach czy drogeriach. Czy możliwe jest jednak właściwie dobranie okularów… „na oko”?
Wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów. Z biegiem lat ostrość widzenia często ulega niestety pogorszeniu. Ma na to wpływ wiele czynników, zarówno biologicznych, jak i środowiskowych. Co powinniśmy wiedzieć na ten temat?
Coraz więcej osób skarży się na zmęczenie wzroku, pieczenie, łzawienie i ból oczu. Często dolegliwości te nie są związane z konkretną chorobą tylko długotrwałym przebywaniem w zamkniętych pomieszczeniach lub pracą przed monitorem komputera.
W powszechnej świadomości skłonność do ulegania tremie to przede wszystkim problem artystów – muzyków, aktorów oraz ludzi, występujących na scenie czy też przed dużym audytorium. Tymczasem trema jest zjawiskiem pospolitym, dotykającym nie tylko prelegentów czy przedstawicieli sztuki – może dopaść każdego, niezależnie od wykonywanego zawodu czy charakteru wystąpienia.
Superżywność, czyli kalka językowa z angielskiego (superfoods), to nic innego jak określenie nieprzetworzonych produktów pochodzenia naturalnego, zawierających bardzo duże ilości protein, witamin, enzymów, minerałów i przeciwutleniaczy i tym samym wyróżniających się pośród pozostałych przedstawicieli fauny i flory.
Niekiedy z pozoru błaha rzecz lub sytuacja prowokują niekontrolowany wybuch negatywnych emocji. Wystarczy wówczas sekunda, aby koktajl gniewu, zniecierpliwienia i irytacji w niepohamowany sposób rozlał się na wszystko i wszystkich, znajdujących się w najbliższym otoczeniu. Winny jest stres – nieodłączny towarzysz człowieka XXI wieku.
To, że wraz z wiekiem pogarsza się wzrok, nie jest żadną tajemnicą. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że problem ten dotyczy każdego z nas – i to już około 40 roku życia.
Laptopy, tablety, smartfony, systemy nawigacji samochodowej – to przedmioty, z którymi mamy styczność na co dzień. Z jednej strony czynią życie łatwiejszym, z drugiej jednak obarczają nasze oczy koniecznością ciągłej gotowości, zmuszając je do szybkiego reagowania i nieustannego wykorzystywania mechanizmu akomodacji odpowiedzialnego za ostrość widzenia.
Coraz więcej osób ma problemy z zasypianiem i snem. Wg Światowego Stowarzyszenia Medycyny Snu, które co roku organizuje Światowy Dzień Snu, bezsenność stała się globalną epidemią. Problemy ze snem ma prawie połowa społeczeństwa.
Stresujemy się coraz więcej i coraz częściej. Praca, obowiązki domowe, rodzina, zdrowie, oczekiwania wobec siebie i innych, finanse, brak czasu, szybkie tempo życia, a nawet z pozoru błahe korki czy źle odstawiona szklanka, potrafią wywołać lawinę niepotrzebnych emocji.
Współczesny świat wymaga od nas szybkości, niezawodności, ciągłej energii i gotowości do działania. Zawrotne tempo życia przekładamy więc na każde jego aspekty: zamiast odpocząć, pijemy kolejną kawę, zamiast poświęcić czas na regularne posiłki, jemy szybko i niezdrowo, niedobory witamin zamiast warzywami i owocami uzupełniamy sztucznymi suplementami, a w miejsce relaksu fundujemy sobie kilka drinków.
Badania dowodzą, że 80% wiedzy zdobywanej przez dzieci do 12. roku życia przyswajane jest za pomocą wzroku. Dlatego tak ważne jest, aby od najmłodszych lat regularnie kontrolować ostrość widzenia pociechy, a jeśli pojawi się taka konieczność - świadomie dobrać odpowiednie akcesoria optyczne stworzone z myślą o najmłodszych.
Stopniowy spadek jakości widzenia może być skutkiem nieodpowiedniego dbania o oczy, uwarunkowań genetycznych lub postępującego wieku. Po czym poznać, że wzrok ulega pogorszeniu?
Georgia May Jagger, Lara Stone, Vanessa Paradis, Madonna, Anna Paquin – wiele światowych gwiazd z dumą prezentuje diastemę, czyli przestrzeń między górnymi (lub dolnymi) siekaczami przyśrodkowymi. Seksowną szparkę między zębami rozpropagowała przecież ikona sex-appealu Brigitte Bardot. Wśród aktorów posiadaczami diastemy są m.in. Woody Harrelson czy Eddie Murphy, a w Polsce Tomasz Karolak, który ostatnio założył aparat ortodontyczny. Czy to oznacza, że pozbędzie się swojego znaku rozpoznawczego?
Lato to czas, który sprzyja aktywności fizycznej. Słoneczna pogoda, dłuższe dni, a także perspektywa założenia kąpielówek czy bikini skłania wiele osób do podjęcia treningów.
Chyba najbardziej znanym migdałkiem jest migdałek gardłowy, czyli tak zwany trzeci migdałek, który uprzykrza życie dzieciom i ich rodzicom. Ten jednak zanika u przeważającej większości osób w okresie dorastania. Tymczasem problemy z migdałkami nie ustają i nie są wcale rzadkie wśród dorosłych. Jak sobie z nimi radzić - opowie specjalista laryngolog, dr n. med. Krzysztof Cecherz.
Dla zdrowej cery, nerek czy właściwego trawienia powinniśmy dziennie wypijać minimum 1,5 litra niegazowanej wody. Korzyści z dobrego nawodnienia odczują także… nasze zęby. Powód? Im więcej pijemy wody, tym mniejsze ryzyko próchnicy. To szczególnie ważne latem.
Braki zębowe to istotny problem funkcjonalny, ale i estetyczny dla pacjenta. Problem, który tysiące lat temu starożytni Majowie rozwiązywali za pomocą muszli lub kawałka kamienia, dziś rekompensują w zupełności implanty – małe, tytanowe śrubki mocowane do kości pacjenta. Te niepozorne elementy zastępujące naturalny korzeń zęba to kamień milowy, zarówno dla stomatologii, jak i zadowolenia pacjentów. Co warto o nich wiedzieć?