dlapacjenta.info

Beztroskie spojrzenie na świat – czyli jak dbać o wzrok dziecka?

Strona www: hoya.pl

Badania dowodzą, że 80% wiedzy zdobywanej przez dzieci do 12. roku życia przyswajane jest za pomocą wzroku. Dlatego tak ważne jest, aby od najmłodszych lat regularnie kontrolować ostrość widzenia pociechy, a jeśli pojawi się taka konieczność - świadomie dobrać odpowiednie akcesoria optyczne stworzone z myślą o najmłodszych.

 

 

Takie, które zapewniają dobre widzenie oraz pełny komfort i bezpieczeństwo stosowania.

 

Profilaktyka podstawą dbałości o oczy dziecka

Związek między dobrym wzrokiem, a edukacją dziecka jest niezaprzeczalny. Narząd ten umożliwia nabywanie umiejętności językowych, motorycznych oraz ma niebagatelny wpływ na  ogólny rozwój poznawczy. Problemy z widzeniem mogą spowalniać proces nauki, a także upośledzać zdolności społeczne i emocjonalne młodego człowieka.  Do najczęstszych objawów, które powinny zaniepokoić rodziców należą bóle głowy, problemy z koncentracją, podrażnienie, tarcie lub mrużenie oczu. Słaby wzrok może skłaniać dziecko także do trzymania książki blisko oczu, czy wodzenia palcem po słowach podczas czytania.

Kiedy należy badać wzrok dziecka?

Aby  zapobiec tym problemom, wzrok pociechy należy kontrolować już od pierwszych miesięcy życia, a badania przeprowadzać w regularnych odstępach czasu. Pierwszy raz wzrok niemowlęcia powinien być sprawdzany zaraz po urodzeniu. Kolejne kontrole powinny odbywać się odpowiednio w wieku 4, 9 i 30 miesięcy, następnie przy rozpoczęciu nauki szkolnej oraz w każdym kolejnym roku. Jest to szczególnie ważne w obecnych czasach, kiedy urządzenia elektroniczne, takie jak komputery czy laptopy stanowią istotną pomoc w procesie nauki i formę rozrywki, ale mogą być także zagrożeniem. Korzystając z różnych urządzeń elektronicznych niekiedy w tym samym czasie, oczy dziecka muszą akomodować na różne odległości, podążać za poruszającymi się obrazami, przenosić wzrok między ilustracjami a tekstem, co powoduje związany z tym olbrzymi wysiłek wzrokowy (ang. Digital Eye Strain), skutkujący wieloma dolegliwościami, nie tylko w obrębie narządu wzroku.
Nie każdy wie, że podczas spędzania czasu przed ekranem człowiek mruga do 50% rzadziej, co może  z kolei powodować zespół suchego oka. Dodatkowo nadmierna ekspozycja na niebieskie światło emitowane przez ekrany LCD i LED może prowadzić do podrażnienia i nadwerężenia oczu. Niektóre badania sugerują także, że częste używanie komputera może skutkować krótkowzrocznością.

 

Na badanie – do optometrysty

Jeżeli tylko mamy podejrzenia, że coś jest nie tak ze wzrokiem dziecka należy jak najszybciej pójść z nim do optometrysty, który specjalizuje się w badaniu ostrości wzroku i dobieraniu korekcji optycznej. Takiego specjalistę można znaleźć np. na stronie Polskiego Towarzystwa Optometrii i Optyki. Okulista natomiast zajmuje się leczeniem chorób narządu wzroku – diagnozuje je i planuje leczenie. Poprzedzony wnikliwym badaniem dobór odpowiedniej korekcji wzroku przez optometrystę gwarantuje dziecku dobre widzenie w okularach i dobre samopoczucie. Źle dobrane okulary mogą bowiem skutkować bólami oczu oraz zawrotami i bólami głowy. Najmłodszych pacjentów warto zaprowadzić do specjalistycznych dziecięcych salonów optycznych, których jest już w Polsce coraz więcej. Dzieci, zwłaszcza te najmłodsze są często bardzo zdenerwowane nową sytuacją, nowymi osobami i sprzętem medycznym. Dlatego aby dobrze wykonać badanie i dobrać okulary należy poświęcić im znacznie więcej czasu i uwagi niż w przypadku osób dorosłych. Przyjazna atmosfera salonu i odpowiednio wyszkoleni pracownicy z pewnością zamienią taką wizytę w fajną przygodę.

 

Okulary na miarę dziecięcych potrzeb

Wykrycie wady wzroku u dziecka powinno być dla rodziców ostrzeżeniem i sygnałem do zmiany ewentualnych negatywnych nawyków dziecka, mogących pogłębiać problem. Korekcja wzroku natomiast musi odbywać się przy użyciu najlepszych dostępnych akcesoriów optycznych, dostosowanych specjalnie do potrzeb najmłodszych. Okulary dziecięce nie są tylko zmniejszoną wersją okularów dla dorosłych. Charakter aktywności maluchów, ich żywiołowość, beztroska, ale czasem także i nieostrożność skłaniają producentów do projektowania okularów o zgoła innych parametrach. Ich najważniejszymi cechami są wytrzymałość na uderzenia, podwyższona odporność na zarysowania, lekkość, ochrona przed promieniowaniem UV oraz idealne dopasowanie.

 

Jakie powinny być dobre okulary dla dzieci?

Dziecięce okulary w porównaniu do okularów dorosłych są bardziej narażone na wszelkie uszkodzenia. Dzieci używają ich o wiele bardziej intensywnie niż dorośli – chwytają za soczewki, odkładają w przypadkowe miejsca, często soczewkami do podłoża. Właśnie dlatego okulary przeznaczone dla dzieci powinny być trwałe oraz wygodne w użytkowaniu. Trwałość soczewek gwarantuje też bezpieczeństwo oczu dziecka podczas codziennej aktywności.  Oprócz tego niezwykle ważne jest, aby były wyposażone w filtry UVA i UVB chroniące wzrok dziecka przed szkodliwym promieniowaniem. Promieniowanie UVA jest obecne przez cały rok, nawet w pochmurne dni.

- Dzieci ciągle są w ruchu – bawią się, biegają, bez przerwy pozostają aktywne. Dlatego tak ważne jest, aby okulary były maksymalnie lekkie i wygodne, aby dziecko zapomniało, że ma je na nosie. Jednocześnie muszą być wytrzymałe, by podczas upadku, uderzenia (np. piłką) czy zsunięcia nie uszkodziły się. Trudno wyobrazić sobie soczewki okularowe, które z takich przygód wyjdą bez szwanku, dlatego wybór odpowiedniego materiału jest kwestią kluczową. Na szczęście są takie rozwiązania – przykładowo takie parametry posiadają stworzone specjalnie dla dzieci soczewki okularowe PNX Kids. Niezwykle ważne jest też odpowiednie dopasowanie oprawek. Jeśli okażą się zbyt luźne, okulary będą zsuwać się z nosa, co sprawi, że dziecko będzie spoglądać nad oprawką.  Inną niezwykle istotną kwestią jest  ochrona przed promieniowaniem UV-A i UV-B. Oko dziecka nie jest jeszcze w pełni rozwinięte, przez co jest bardziej narażone na szkodliwe działanie promieniowania, docierającego do siatkówki oka. Okulary muszą więc zawierać specjalny filtr, w 100% blokujący dopływ szkodliwych promieni. W przypadku dzieci, które korzystają już z urządzeń cyfrowych, jako dodatkową opcję warto rozważyć powłokę antyrefleksyjną BlueControl, która neutralizuje nadmiar niebieskiego światła, emitowanego przez ekrany LCD i LED, redukuje refleksy oraz zapobiega zmęczeniu oczu  – wyjaśnia Agnieszka Szopa, Product Manager z firmy Hoya.

 

Moda na dobry wzrok

Na szczęście w obecnych czasach posiadanie okularów przez dziecko nie jest już powodem do kompleksów. Mnogość modeli i kolorów oprawek, a także wykorzystywanie ich przez gwiazdy popkultury jako elementu stylowego wizerunku sprawiły, że dzieci chętniej niż kilka-kilkanaście lat temu przekonują się do używania akcesoriów optycznych.  By jednak okulary służyły jak najdłużej, warto nauczyć dziecko dobrego nawyku dbania o nie. Pomóc w tym mogą atrakcyjne drobiazgi, które z codziennego użytkowania uczynią dobrą zabawę. Może to być kolorowe, sztywne etui, do którego dziecko będzie chować okulary, niewielki spray ze ściereczką, służącą do czyszczenia soczewek, czy ozdobna tasiemka, która podtrzyma okulary, gdy dziecko zdejmie je na chwilę. Dzieci często przez roztargnienie lub nieuwagę zdejmują okulary jedną ręką, gryzą zauszniki lub po prostu je gubią. Warto rozmawiać z pociechami o odpowiednim użytkowaniu okularów i systematycznie wyrabiać w dzieciach dobre nawyki dbania o nie.

 

Każdy dzień ma znaczenie

Jeśli dziecko trze lub mruży oczy, skarży się na bóle głowy i ma problemy z koncentracją należy  udać się jak najszybciej do specjalisty. Pamiętajmy, że aparat wzrokowy dziecka rozwija się do 6.-7. roku życia, dlatego tutaj niezmiernie ważny jest czas reakcji – w przypadku niektórych wad, ich wczesne wykrycie daje szansę na poprawę wzroku, a w każdym przypadku wizyta u optometrysty lub okulisty oraz dobór odpowiednich okularów pozwala dzieciom na większy komfort widzenia i beztroskie spojrzenie na świat.

 

www.hoya.pl

dodane przez fire


ostatnia zmiana: 2016-09-07


Polityka Prywatności