dlapacjenta.info

Lato to trudny czas dla oczu

W trakcie lata nasze oczy narażone są na wiele czynników. Lato nie rozpieszcza nas ze względu na silne promienie słoneczne, alergie czy konieczność korzystania z klimatyzacji. Co sprawia, że nasze oczy nie przepadają za tym okresem?

Silne promieniowanie UV

Przede wszystkim oczy muszą zmagać się z silnymi promieniami UV, które mogą poważnie uszkodzić wzrok, m.in. doprowadzić do uszkodzenia rogówki, powstania zaćmy, czy nawet zwyrodnienia plamki żółtej. Oczy bronią się przed nadmierną ekspozycją na słońce ciągłym mrużeniem. Jednak najlepszym zabezpieczeniem przed szkodliwym promieniowaniem UV będą okulary przeciwsłoneczne z odpowiednimi filtrami UV. Pamiętajmy o tym, że takie okulary nie mogą być kupione w przypadkowym miejscu, a jedynie w salonie optycznym. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że nasze oczy mają odpowiednią ochronę. Osoby z wadami wzroku również powinny chronić wzrok dobierając okulary przeciwsłoneczne z odpowiednią do wady korekcją.

Alergie

W okresie letnim utrapieniem dla oczu mogą okazać się również alergie - poza całorocznymi alergenami na sierść zwierząt czy kurz, w okresie między wiosną a jesienią, dochodzą jeszcze pyłki roślin. U alergików powoduje to m.in. zaczerwienienie i pieczenie oczu. W dodatku oczy osoby uczulonej mogą być wrażliwe na światło, co w miesiącach letnich bywa uciążliwe. Alergeny mogą doprowadzić również do powstania stanu zapalnego spojówek. W przypadku alergii nie ma prostej recepty na złagodzenie dolegliwości - jeśli nie da się uniknąć kontaktu z substancją uczulającą, konieczne jest leczenie u alergologa.

Klimatyzacja

Nie zapominajmy o tym, że latem również przebywanie w domu lub biurze może wywołać niekorzystne reakcje naszych oczu. Klimatyzacja, chociaż przynosi znaczną ulgę podczas upałów, dla oczu może być męcząca. Przede wszystkim wysusza powietrze powodując nadmierne przesuszenie oka. Najczęstszymi objawami w takim przypadku jest pieczenie i zaczerwienienie, a także powstanie zespołu suchego oka. Nieprzyjemne objawy mogą odczuwać szczególnie osoby noszące soczewki kontaktowe. Warto w takich sytuacjach stosować krople nawilżające - tzw. sztuczne łzy.

Jak radzić sobie latem?

Przede wszystkim należy zadbać o regularne wizyty u okulisty, który nie tylko w porę wykryje wszelkie nieprawidłowości, ale i doradzi w kwestiach skorygowania wad wzroku. Korzystanie z tradycyjnych soczewek kontaktowych nie zawsze jest komfortowym rozwiązaniem latem, szczególnie jeśli chcemy spędzać czas wolny na plaży lub uprawiać sport. Używanie soczewek kontaktowych w basenie, morzu, jeziorze lub jakimkolwiek innym zbiorniku wodnym jest niewskazane gdyż możne prowadzić do zakażenia oczu niebezpiecznymi bakteriami, wirusami, grzybami i pasożytami. Obecnie najbardziej skutecznymi metodami korekcji wad wzroku jest laserowa korekcja wzroku i ortokorekcja.

Chirurgia refrakcyjna umożliwia całkowite zniwelowanie wady wzroku raz na zawsze. Zabiegi laserowej korekcji wzroku zyskały dużą popularność dzięki swojej skuteczności i wysokiemu poziomowi bezpieczeństwa w trakcie zabiegu. Zaawansowane technologie pozwalają na przeprowadzenie zabiegu nawet w przypadku skomplikowanej wady wzroku. Z kolei ortokorekcja jest metodą odwracalną i polega na zakładaniu na noc specjalnych soczewek ortokeratologicznych, które nadają rogówce kształt umożliwiający dobre widzenie. Po przebudzeniu i zdjęciu soczewek pacjent widzi prawidłowo przez kolejne 16-18 godzin. Jeśli zdecyduje się na zaprzestanie używania tej metody, rogówka wróci do własnego kształtu - komentuje Piotr Toczołowski, optometrysta z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok.

Nowoczesne metody wykorzystywane w okulistyce pomagają osobom z wadami wzroku podnieść komfort ich codziennego funkcjonowania. Nie zapominajmy jednak o tym, aby w letnich miesiącach dbać o wzrok i nie narażać go na długotrwałe działanie szkodliwych czynników.


opublikowano: 2016-07-04


Polityka Prywatności