Zakażenie HCV jest główną przyczyną raka wątrobowokomórkowego (HCC).
Połowa zakażonych pacjentów nie odpowiada na leczenie, a w związku z tym
znajduje się w grupie ryzyka zachorowania na HCC. Dlatego poznanie
biologii wirusa jest niezwykle ważne dla wyjaśnienia patologii HCC i
zaproponowania nowych metod leczenia.
W trakcie pączkowania poza zakażoną komórką, wirus pozyskuje białka komórkowe. Coraz więcej danych wskazuje, że te białka gospodarza biorą udział w cyklu replikacji i stopniowego uwalniania wirusa.
Celem finansowanego ze środków UE projektu
HCV-BOUND PROTEINS (Hepatitis C virus virion-bound proteins: identification in clinical samples and in vitro dissection of their importance in the viral life cycle) było zidentyfikowanie takich białek gospodarza w próbkach klinicznych. Stosując metody analizy proteomicznej, konsorcjum odkryło, że jednym z enzymów zaangażowanych w infekcyjność HCV jest fosfataza FIG4.
Co ciekawe, naukowcy ustalili, że w celu zwiększenia specyficznej infekcyjności, HCV przechwytuje ważną cząsteczkę karcynogenną, jaką jest Netrin-1. Na podstawie wyników biopsji zakażonej wątroby, stwierdzono zwiększoną ekspresję Netrin-1 oraz związek z replikacją wirusa. Naukowcy dostrzegli również, że Netrin-1 promowała wejście wirusa poprzez zwiększoną aktywację i recykling receptora naskórkowego czynnika wzrostu. Jest to proces, który w przebiegu HCC jest rozregulowany.
Wiele wysiłku poświęcono na opracowanie narzędzia in vitro do odtworzenia mikrośrodowiska wątroby przed zakażeniem. To powinno pomóc w rozszyfrowaniu wczesnych interakcji HCV, jak również czynników, od których zależy infekcyjność wirusa.
Badanie HCV-BOUND PROTEINS dostarczyło nowych informacji na temat biologii HCV oraz roli białka gospodarza w infekcyjności. Należy podkreślić, że z uwagi na genetyczną stabilność białek gospodarza, białka te mogą posłużyć jako pewne cele terapeutyczne.