Niedobory witamin, cukrzyca, kłopoty z wątrobą, anemia – wszystkie te problemy ze zdrowiem mogą powodować krwawienie dziąseł. Prawda jest jednak taka, że najczęściej stany zapalne dziąseł to skutek złej higieny jamy ustnej. A konkretnie niedokładnego usuwania płytki nazębnej i kamienia.
Codziennie szczotkujesz zęby, ale płytka zostaje. Im mniej dokładniej myjesz zęby, tym zalega jej więcej. Z czasem twardnieje, czyli ulega mineralizacji i zamienia się w kamień zębowy, którego już nie usuniesz za pomocą szczoteczki do zębów. Taki kamień potrafi nawet wnikać pod linię dziąseł. Razem z płytką nazębna jest siedliskiem beztlenowych bakterii, które wywołują stany zapalne dziąseł. Wtedy pojawia się krwawienie przy delikatnym nawet szczotkowaniu. Dziąsła mogą również krwawić samoistnie z powodu zapalenia wywołanego przez bakterie żyjące w twojej płytce i kamieniu zębowym. - To najbardziej powszechna i jednocześnie łatwa do opanowania przyczyna krwawienia dziąseł - mówi dr Iwona Gnach-Olejniczak, ekspert stomatologiczny z kliniki Unident Union Dental Spa z Wrocławia. - Pacjenci spodziewają się poważnych problemów ze zdrowiem, ponieważ sam widok krwi podczas szczotkowania jest dla nich przerażający. Tymczasem nie należy się bać, tylko działać - dodaje.
Jak zapobiegać krwawieniu dziąseł?
Stomatolog, powinien regularnie (raz na 6 miesięcy) badać kieszenie dziąsłowe (mierzyć ich głębokość) i usuwać najmniejsze nawet pokłady zmineralizowanej płytki nazębnej podczas standardowego skalingu.
1. Myj zęby i dziąsła miękką szczoteczką dwa razy dziennie. Wymieniaj ją regularnie co 3 miesiące.
2. Nie zapominaj o codziennym używaniu nici dentystycznej. Dzięki temu płytka nazębna wolniej wnika pod dziąsła.
3. Stosuj płyn antybakteryjny do płukania jamy ustnej.
4. Raz na pół roku kontroluj stan dziąseł i usuwaj kamień u dentysty.
5. Jeśli palisz, rzuć nałóg, który w dużym stopniu zwiększa ryzyko chorób dziąseł.
6. Przerzuć się na dietę bogatą w kwasy omega-3, czyli wprowadź do diety tłuste ryby, olej rybny, siemię lniane. Badania pokazują, że nienasycone kwasy tłuszczowe zmniejszają stan zapalny.
7. Twoja dieta powinna być też bogata w witaminę C, kwas foliowy, witaminy z grupy B i żelazo.
Co robić, jeśli dziąsła już chorują?
Dr Iwona Gnach-Olejniczak, ekspert stomatologiczny Unident Union Dental Spa z Wrocławia: - Przy zapaleniu dziąseł polecam technikę wymiatającą, która polega na prowadzeniu szczoteczki od dziąseł w stronę korony zęba. Chodzi o to, by nie doprowadzić do ucieczki delikatnych i podrażnionych dziąseł pod wpływem intensywnego szorowania. Gdy dziąsła się cofną, odsłonią cement korzeniowy, który nie jest zabezpieczony szkliwem. Odsłonięte szyjki zębowe będą wtedy reagować bólem na gorące, kwaśne i zimne składniki pożywienia. A zęby staną się nadwrażliwe. Podczas mycia zębów nie szczotkuj siłowo, siła nacisku nie ma znaczenia, ważne jest to, by zęby myć raczej delikatnie ale długo.
Dr Iwona Gnach-Olejniczak: - Przyzębie czyści się energią ultradźwiękowąpodczas nowej terapii wektorowej. Z kieszonek dziąsłowych dzięki mikro-drganiom usuwane są kamień i szkodliwa flora bakteryjna. Urządzenie Vector równocześnie natryskuje korzenie zębów hydroksyapatytem. Ten związek, wchodzący w skład naszych kości, wbudowuje się w korzenie i wygładza ich powierzchnie oraz niweluje nadwrażliwość. Z reguły po takim "sprzątaniu" dziąsła regenerują się. Efektem kuracji jest szybkie spłycenie patologicznych kieszonek dziąsłowych.
Zdaniem eksperta, by proces leczenia stanu zapalnego przebiegał sprawnie, niezbędne jest zastosowanie preparatów bakteriobójczych. Te nowoczesne potrafią nawet przez 14 dni uwalniać bezlitosną dla bakterii chlorheksydynę. - W kieszeniach dziąsłowych umieszcza się żelowe płatki nasączone bakteriobójczym związkiem, który dba o to, by nie doszło do wtórnych zakażeń - wyjaśnia stomatolog. Po tygodniu od zabiegu za pomocą periodometru bada się głębokość kieszeni i zaleca dalsze płukanki.
Pobieramy próbki płytki bakteryjnej bezpośrednio z kieszonek dziąsłowych, a potem w oparciu o antybiogram dobiera odpowiedni rodzaj leków na daną grupę drobnoustrojów - mówi dr Gnach-Olejniczak.
Inne przyczyny krwawienia dziąseł