dlapacjenta.info

Jak dbać o oczy latem

Wakacje to czas odpoczynku, wyjazdów i relaksu. Bez względu na to czy preferujemy aktywne formy spędzania wolnego czasu czy też relaksacyjny wypoczynek, powinniśmy szczególnie zadbać o oczy, które w większym stopniu narażone na promieniowanie słoneczne, wiatr, piasek i pył oraz słoną lub chlorowaną wodę.

W ciągu słonecznego dnia do oczu wpada dziesięciokrotnie więcej światła, a tafla wody odbija aż 95% promieniowania słonecznego, co prowadzić może do oślepienia oczu, uszkodzenia siatkówki i rogówki, a także do uaktywnienia procesów starzenia się oka poprzez namnażanie wolnych rodników.

Dodatkowo współcześnie blisko połowa Polaków ma problemy ze wzrokiem. Najczęstsze wady wzroku to: krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm oraz starczowzroczność. Wady te stanowią często duży problem i są szczególnie uciążliwe latem, kiedy rozpoczyna się sezon urlopów.

Standardowe rozwiązania

Jednym ze standardowych rozwiązań jest stosowanie okularów przeciwsłonecznych. Trzeba jednak pamiętać by takie okulary posiadały niezbędne filtry UV. Okulary posiadające tylko ciemne szkła mogą wyrządzić szkodę naszym oczom, ponieważ w ciemnych pomieszczeniach źrenice się rozszerzają, nosząc więc okulary bez zabezpieczeń do wnętrza oka dociera więcej niebezpiecznych promieni UV, co może nawet trwale uszkodzić oczy.

Osoby posiadające wadę wzroku powinny stosować okulary korekcyjne z soczewkami fotochromowymi, jest to lepsze rozwiązanie niż tradycyjne okulary przeciwsłoneczne ponieważ zmieniają one swoje zabarwienie w zależności od warunków atmosferycznych i dzięki odpowiedniej mocy soczewek korygują wadę wzroku. Pod wpływem promieniowania UV zabarwiają się na brązowo lub szaro, a w zamkniętych pomieszczeniach są przeźroczyste.

Okulary przeciwsłoneczne nie sprawdzają się jednak podczas aktywności fizycznej, uprawiania sportów, a w wielu sytuacjach są kłopotliwe i niewygodne. Należy też uważać, aby ich nie porysować, nie zniszczyć i nie zgubić.

Używanie soczewek kontaktowych nie zawsze jest komfortowe latem, gdy chcemy spędzać czas wolny na plaży. Nasze oczy są wówczas wystawione są na silne działanie promieniowania słonecznego, wiatru i piasku co może doprowadzić do odwodnienia oczu i wywołać zespół suchego oka, który objawia się dużym dyskomfortem, bólem i uczuciem piasku pod powiekami. Używanie soczewek kontaktowych w basenie, morzu, jeziorze lub jakimkolwiek innym zbiorniku wodnym możne prowadzić do zakażenia oczu niebezpiecznymi bakteriami, wirusami, grzybami i pasożytami. Najniebezpieczniejsze z nich to Acanthamoeba, którego kontakt z soczewką grozi infekcją, a nawet zapaleniem rogówki oka lub nawet do utratą wzroku. Pływanie i nurkowanie w soczewkach kontaktowych jest więc zabronione.

Innowacyjne alternatywy

W okresie letnim osoby z wadami wzroku powinny rozważyć komfortowe rozwiązanie jakim jest metoda ortokorekcji. Polega ona na stosowaniu soczewek w nocy. Należy założyć specjalne soczewki przed położeniem się do snu, wówczas wada wzroku jest korygowana na 16 - 40 godzin w ciągu dnia, w zależności od tego jak jest duża oraz jak długo soczewki są stosowane. Ortokorekcja to niechirurgiczna metoda korekcji krótkowzroczności i niewielkiego astygmatyzmu, polegająca na modelowaniu kształtu rogówki oka za pomocą najnowszej generacji soczewek ortokeratologicznych zw. OrtoK.

Proces korekcji odbywa się podczas snu, co powoduje że w ciągu dnia pacjent widzi dobrze bez użycia tradycyjnych soczewek kontaktowych lub okularów. Co ważne również cały proces jest odwracalny, oznacza to że po zaprzestaniu stosowania ortosoczewek rogówka wraca do swojego pierwotnego kształtu i można ponownie nosić szkła kontaktowe lub okulary - wyjaśnia optometrysta, Piotr Toczołowski z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok.

Dostępne są również metody laserowej korekcji wad wzroku, polegające na modelowaniu kształtu rogówki za pomocą wiązki lasera. Te nowoczesne i bardzo precyzyjne zabiegi mikrochirurgiczne oka korygują krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm. Celem zabiegów jest trwała korekcja wad wzroku i większości przypadków wady korygowane są na zawsze. Takie rozwiązania doceniają pacjenci preferujący aktywne formy spędzania czasu. Jedną z najnowocześniejszych metod laserowej korekcji wad wzroku jest metoda intraCOR, która dodatkowo umożliwia korekcję starczowzroczności - naturalnego procesu starzenia się oka, dzięki czemu można zrezygnować z okularów do czytania.

Na zlecenie Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok, zostało zrealizowane badanie przez Centrum Badania Opinii Społecznej, na ponad 1 000 respondentach powyżej 18 roku życia, które pokazuje, że Polacy umiarkowanie dbają o oczy. Ponad jedna trzecia dorosłych badała wzrok ponad dwa lata temu, a 7 % respondentów zadeklarowało, że nigdy nie badało wzroku. W grupie osób korzystających ze szkieł kontaktowych tj. 48% badanych, ankieta CBOS na zlecenie Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok wykazała, że co drugi Polak poddałby się laserowemu zabiegowi korekcji wzroku, aby wyeliminować konieczność noszenia okularów lub szkieł kontaktowych.

Dzięki oczom do mózgu przekazywanych jest aż 82% bodźców, są to jedne z ważniejszych narządów i dlatego tak niezwykle ważne jest dbanie o własny wzrok. Najczęściej praktykowane metody korekcji wad wzroku, jak stosowanie okularów czy noszenie w ciągu dnia soczewek kontaktowych, nie zawsze się sprawdzają, szczególnie w czasie letnich urlopów, kiedy chcemy aktywnie korzystać z wolnego czasu, wody i słońca. Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii dostępne są coraz nowsze i bardziej komfortowe metody korekcji wad wzroku. Możemy je rozważyć przed planowanym wakacyjnym wyjazdem zapewniając sobie pełną wygodę i luksus cieszenia się wypoczynkiem.


opublikowano: 2015-06-19


Polityka Prywatności