dlapacjenta.info

Odkrywanie mechanizmu inwazji komórek rakowych

Nowotwory to jedna z głównych przyczyn zgonów na świecie. Próby zrozumienia mechanizmów związanych z początkiem i progresją choroby nowotworowej przyniosą bardzo poważne skutki społeczno-ekonomiczne.

Pod wieloma względami biologia chorób nowotworowych cechuje się licznymi właściwościami przypominającymi procesy rozwojowe, takie jak migracja komórek. Inwazja stanowi fundamentalny krok w progresji nowotworu i główną siłę napędową tworzenia się przerzutów, a tym samym odpowiada za umieralność pacjentów. Zgromadzone dowody wskazują na to, że podobnie jak w początkowych etapach rozwoju, inwazja komórek rakowych wielu nowotworów nabłonkowych i mezenchymalnych przebiega w sposób kolektywny.

Szczegółowe mechanizmy i czynniki molekularne tego modelu kolektywnej inwazji nie są w pełni rozumiane. Aby rzucić więcej światła na to zjawisko, w finansowanym przez UE projekcie CICCI przyjrzano się roli chemokin i ich receptorów. Chemokiny to małe białka sygnalizujące zwykle zaangażowane w reakcje odpornościowe, które także wzmagają progresję raka. Jednak większość dostępnych danych dotyczących ich roli uzyskano na poziomie pojedynczej komórki. Naukowcy postanowili rozszerzyć te odkrycia in vivo na modelach myszy i dania pręgowanego.

W tym celu przeprowadzili rozległą analizę ekspresji na przykładzie komórek włókniakomięsaka i raka kolczystokomórkowego skóry z guzów na głowie i szyi w trójwymiarowych hodowlach komórek inwazyjnych. Udało się zidentyfikować najważniejsze cząsteczki chemokin i ich receptorów oraz dokonać walidacji poprzez eksperymenty w zakresie hamowania lub nadekspresji in vitro. Ponadto przeprowadzono ortotopową ksenotransplantację guza u myszy atymicznej w celu dokonania oceny roli chemokin in vivo.

Podsumowując, projekt CICCI dostarczył cennych informacji na temat roli chemokin w kolektywnej inwazji nowotworu in vivo. Zrozumienie mechanizmów, które decydują o przerzutach komórek rakowych, może doprowadzić do ujawnienia potencjalnych celów w terapii przeciwnowotworowej.

opublikowano: 2015-02-19


Polityka Prywatności