dlapacjenta.info

Nowy czujnik do celów chemioterapeutycznych

Ocena i prognoza skuteczności i toksyczności chemioterapii przeciwnowotworowej podczas leczenia może być bardzo korzystna. Europejscy naukowcy są bardzo blisko osiągnięcia tego celu dzięki enzymatycznemu urządzeniu detekcyjnemu.

Chemioterapia to metoda leczenia raka opierająca się na podawaniu substancji chemicznych, które łagodzą objawy i zmniejszają uciążliwość guza. 5-fluorouracyl (5-FU) to chemioterapeutyk z powodzeniem używany od ponad 40 lat, a jego mechanizm działania opiera się na inhibicji syntezy lub transkrypcji DNA. Jest ogólnie dobrze tolerowany i wykazuje skuteczność wobec szybko dzielących się komórek, takich jak komórki nowotworowe.

Niestety, niektórzy z pacjentów wykazują zmienność genetyczną, prowadzącą do niedoboru dehydrogenazy dihydropirymidynowej (DPD), enzymu, który katalizuje metabolizm i deaktywację 5-FU. Powoduje to liczne i poważne reakcje toksyczne, może również powodować zgon. Badanie w kierunku niedoboru enzymu DPD jest więc najważniejszym badaniem przed rozpoczęciem terapii z użyciem 5-FU.

Celem finansowanego przez UE projektu EU-funded CARESS jest opracowanie prostej i niedrogiej metody badania aktywności enzymu DPD. Pomiar stężenia DPD mógłby zostać wykorzystany do dostosowania terapii stosowanej u pacjenta i zmaksymalizowania jej skuteczności.

System opracowany w ramach projektu CARESS będzie wykrywał aktywność enzymu DPD w małych próbkach ludzkiej krwi, dzięki jej interakcji z próbką przypominającą 5-FU. To zautomatyzowane urządzenie elektroniczne zaopatrzone będzie w czujnik optyczny, który wykrywać będzie jony jodku uwolnione podczas reakcji chemicznej zachodzącej z próbką i będzie je porównywać ze stężeniami DPD.

Po zidentyfikowaniu chemicznych, biologicznych, technicznych i technologicznych wymagań użytkowników zespół konsorcjum przystąpił do opracowania prototypu. Aktualnie zespół pracuje nad odpowiednim przetworzeniem próbki w celu wyizolowania komórek jednojądrzastych z krwi obwodowej. Trwają też prace nad optymalizacją i stechiometrią warunków reakcji, a także nad standaryzacją detekcji chromogenicznej jonów jodkowych.

Dzięki zastosowaniu do wykrywania aktywności DPD cząsteczkowej próbki przypominającej 5-FU, zespół projektu CARESS ma nadzieję zrewolucjonizować leczenie metodą chemioterapii, co będzie możliwe dzięki natychmiastowej reakcji. Jest to zdecydowane udoskonalenie dotychczasowych metod opartych na spektrometrii masowej. Co najważniejsze, urządzenie opracowane w ramach projektu CARESS może być używane do rutynowego monitorowania pacjentów objętych terapią 5-FU w warunkach klinicznych.

opublikowano: 2015-02-16


Polityka Prywatności