Oprogramowanie i umiejętności w walce z nowotworem
Dlaczego pomimo stosowania tej samej terapii jeden pacjent przezwycięża nowotwór, a drugi nie? Prace prowadzone w ramach finansowanego z budżetu UE projektu zmierzają do opracowania odpowiedniego oprogramowania oraz szkolenia dla przyszłych naukowców, aby pomóc znaleźć odpowiedź na to pytanie.
Najważniejszym celem radioterapii jest osiągnięcie jak najwyższego prawdopodobieństwa wyleczenia nowotworu z jednoczesnym minimalizowaniem występowania efektów ubocznych i zgonów. Niestety, pomimo istnienia zaawansowanych technologii obrazowania, nadal borykamy się z problemami ukierunkowania terapii na nowotwór i ograniczanie jego wzrostu.
Celem finansowanego przez UE projektu "Software for the use of multi-modality images in external radiotherapy" (SUMMER) jest opracowanie oprogramowania umożliwiającego specjalistom analizę i porównanie skanów. W ten sposób onkolodzy specjalizujący się w radioterapii, inni lekarze, fizycy i radiologowie będą mogli współpracować na rzecz poprawy diagnozowania pacjentów i ich leczenia.
Grupa badawcza projektu skonsultowała się ze specjalistami klinicznymi i zanalizowała oprogramowanie do radioterapii, aby określić funkcjonalne wymagania prototypu SUMMER. Na potrzeby przeprowadzenia testu poprawności koncepcji prototypu wybrano nowotwory płuc i mózgu.
Innym celem projektu jest prowadzenie szkoleń dla młodych badaczy w zakresie diagnostyki onkologicznej, leczenia i oprzyrządowania na potrzeby badań. Kilka wstępnych kursów i letnich szkół zostało już przeprowadzonych, a skupiały się one zasadniczo na interdyscyplinarnej współpracy pomiędzy przedstawicielami świata nauki, praktykami klinicznymi i przemysłem.
Po zakończeniu projektu SUMMER, przyniesie on technologie i wiedzę fachową umożliwiające udoskonalenie strategii terapeutycznych. Dzięki temu być może pewnego dnia nowotwory będą postrzegane jako choroba uleczalna, a nie śmiertelna.
opublikowano: 2015-02-02