dlapacjenta.info

Krok naprzód w spersonalizowanej terapii celowanej nowotworów

Trwają dofinansowane ze środków unijnych próby kliniczne, których celem jest sprawdzenie, czy spersonalizowane szczepionki opracowane dla danego pacjenta pozwolą poprawić wskaźnik przeżycia.

W ramach ambitnego projektu, dofinansowywanego ze środków unijnych, opracowywane są spersonalizowane szczepionki przeciw glejakowi wielopostaciowemu, który jest jedną z najzłośliwszych postaci raka mózgu. Właśnie rozpoczęły się próby kliniczne, które dadzą badaczom pełniejszy obraz tego, jak najlepiej leczyć poszczególne przypadki nowotworu.

Projekt GAPVAC jest pierwszą inicjatywą dofinansowaną z funduszy unijnych, której celem jest opracowanie spersonalizowanych szczepionek przeciw tej postaci nowotworu. Istnieje pilna potrzeba udoskonalenia opieki nad pacjentem z tą chorobą, ponieważ obecnie dostępne terapie nie poprawiają zbytnio ogólnego wskaźnika przeżycia.

Stosowane w tej chwili metody terapeutyczne polegają na dostosowaniu leczenia pacjenta do istniejących leków. Celem projektu GAPVAC jest opracowanie terapii dla każdego pojedynczego pacjenta poprzez rozpoznanie mutacji poszczególnych komórek i obranie ich za cel. Uczestnicy projektu gromadzą aktualnie stosowne informacje genetyczne od wybranych pacjentów cierpiących na glejaka wielopostaciowego.

Badania przesiewowe pierwszych pacjentów do tych prób klinicznych rozpoczęły się właśnie w szpitalach uniwersyteckich w Heidelbergu i Tybindze, Niemcy. Naukowcy zidentyfikują geny, których ekspresja zachodzi w nowotworach, peptydy zaprezentowane przez receptor antygenu zgodności tkankowej (HLA), mutacje swoiste dla nowotworu oraz zdolność układu immunologicznego do reagowania na niektóre antygeny.

W oparciu o te informacje podadzą dwa koktajle szczepionkowe. Pierwsza szczepionka składać się będzie z mieszanki peptydów dostosowanej indywidualnie na podstawie profilu tkanki nowotworowej oraz zdolności układu odpornościowego pacjenta do zainicjowania reakcji na wybrane cele. Skład drugiej szczepionki bazować będzie na analizie genetycznej pacjenta i jej celem będą zasadniczo mutacje zachodzące w nowotworze ale nie zdrowa tkanka.

Rozpoczęcie badań klinicznych z udziałem pacjentów w ramach projektu GAPVAC stanowi ważny, milowy krok w rozwoju spersonalizowanej terapii nowotworowej. Naukowcy zyskują coraz większe przekonanie, że takie spersonalizowane terapie jak ta pozwolą dojść do skutecznego leczenia, które jest mniej szkodliwe dla normalnych komórek. Kluczowym celem projektu jest nie tylko wykazanie, że spersonalizowana medycyna zapewnia lepszą kontrolę nad chorobą i dłuższe życie, ale także udowodnienie, iż spersonalizowane szczepionki są możliwym i praktycznym rozwiązaniem.

„Koncepcja tych prób klinicznych jest dokładnie tą prawidłową kombinacją wyjątkowej nauki i rygorystycznej procedury w przypadku choroby, w której nazbyt uproszczone strategie jak dotąd nie zdawały egzaminu” – mówi profesor Wolfgang Wick, Dyrektor Kliniki Neurologii przy Uniwersytecie w Heidelbergu. „Naukowe podejście przyjęte w tych próbach daje szanse każdemu uczestniczącemu pacjentowi na odniesienie klinicznych korzyści. Ponadto dużo się nauczymy z korzyścią dla przyszłych prac w immunoterapii, łącząc precyzję medycyny genomicznej z immunoterapią”.

W skład konsorcjum GAPVAC wchodzi 14 organizacji z Europy i Stanów Zjednoczonych, a unijne dofinansowanie z budżetu 7PR wynosi 6 mln EUR. Naukowcy mają nadzieję, że prace zrealizowane w ramach projektu – którego zakończenie planowane jest na rok 2017 – otworzą drogę do stworzenia szczepionek przeciw innym typom nowotworów.

Więcej informacji:http://gapvac.eu/

opublikowano: 2015-01-27


Polityka Prywatności