Nowotworowe komórki krążące
Badania nad nowotworowymi komórkami krążącymi, które są odpowiedzialne za przerzuty choroby, prowadzą lekarze ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii i naukowcy z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Efektem projektu są dwa patenty.
Trzyletnia współpraca obu instytucji doprowadziła do stworzenia przez naukowców z WAT sit molekularnych, umożliwiających przesiewanie w laboratorium nowotworowych komórek krążących, z pobranej od pacjentów krwi.
Opracowano też patent na urządzenie, które umożliwia wychwytywanie z krwi takich komórek. „Być może uda się stworzyć urządzenia, które będą oczyszczały krew z krążących komórek nowotworowych. To co dziś robimy, to są rozwiązania unikatowe na skalę światową” - podkreślił podczas konferencji prasowej dyrektor Centrum Inżynierii Biomedycznej WAT, prof. Mariusz Łopiński.
Komórki krążące dotyczą nowotworów litych, takich jak np. rak piersi, płuca, jelita grubego i są odpowiedzialne za przerzuty odległe w organizmie.
„Wiadomo, że u niektórych pacjentów, zdrowych po leczeniu klinicznym, te komórki krążą i jest to prawdopodobne źródło nawrotu choroby. Dzięki realizowanemu projektowi pobieramy próbkę krwi od pacjenta, przesiewamy ją – bo komórek krążących jest niewiele - i mamy materiał do badania. Możemy zliczyć te komórki, spróbować badać ich mutacje i zobaczyć np. czy ten pacjent będzie mógł odpowiedzieć na dane leczenie, albo wcześniej móc wykryć nawrót choroby” - wyjaśniał kierownik Zakładu Diagnostyki Molekularnej w ŚCO, dr Artur Kowalik.
Ze światowych badań wynika, że nowotworowe komórki krążące pokazują się ok. pięć miesięcy wcześniej, niż jawnie klinicznie przerzuty. „Będzie to czas dany lekarzowi prowadzącemu do jakiejś ingerencji. Komórki krążące są rzadkie, ale za ich pośrednictwom można regularnie monitorować i diagnozować nowotwory” - dodał Kowalik.
Zaznaczył też, że badania nie są proste i to dopiero początek drogi, a podobne prowadzą ośrodki na całym świecie. Dodał, że badania prowadzone w Kielcach mają charakter naukowy i dopiero po potwierdzeniu skuteczności powstałych urządzeń – także ich ulepszonych wersji - będzie można prowadzić badania kliniczne.
Świętokrzyskie Centrum Onkologii jest jedną z najmłodszych i najnowocześniejszych placówek onkologicznych w Polsce. Każdego roku trafia tu ponad 165 tys. pacjentów z województwa świętokrzyskiego i sąsiednich. Organem prowadzącym szpital jest samorząd województwa świętokrzyskiego.
PAP - Nauka w Polsce
opublikowano: 2015-01-20