dlapacjenta.info

Inwestycja o wartości sześciu milionów euro w terapię cukrzycy komórkami macierzystymi

Ponad 55 milionów Europejczyków cierpi obecnie na cukrzycę, a do roku 2030 ich liczba ma wzrosnąć do 64 milionów. Mimo iż nie ma na dzień dzisiejszy na nią lekarstwa, cukrzycę typu 1 można leczyć, przeszczepiając biorcy komórki wysp trzustkowych, a nawet całą trzustkę dawcy. Niestety liczba chorych na cukrzycę znacznie przewyższa liczbę dawców. Komórki macierzyste mogą odegrać decydującą rolę w wypełnianiu tej luki.

Zamiast komórek dawcy, można byłoby hodować komórki beta z komórek macierzystych do zastosowania w terapii zastępczej. Istnieje kilka koncepcji, co do tego skąd pozyskiwać i jak wykorzystywać komórki macierzyste. Aby pobudzić wysiłki badawcze w tej dziedzinie, projekt HUMEN - poświęcony leczeniu cukrzycy komórkami macierzystymi, który zgromadził sześć czołowych, europejskich grup badawczych i trzech partnerów przemysłowych - otrzymał 6 mln EUR z programu badawczego ZDROWIE 7PR Komisji Europejskiej.

Mimo postępu w tworzeniu komórek beta wytwarzających insulinę z pluripotencjalnych komórek macierzystych, naukowcy jak dotąd nie byli w stanie wyhodować dojrzałych i przeszczepialnych komórek beta zdolnych do wyleczenia cukrzycy. Partnerzy HUMEN, pracujący pod kierunkiem profesora Henrika Semba z Duńskiego Centrum Komórek Macierzystych (DanStem), mają nadzieję na dokonanie przełomu, który podniesie jakość życia rosnącej populacji diabetyków. Projekt, który został zainaugurowany pod koniec stycznia w czasie spotkania w Kopenhadze, zapewni także Europie utrzymanie miejsca w czołówce badań nad komórkami macierzystymi, stworzy nowe możliwości komercyjne i zwiększy konkurencyjność w europejskim sektorze biomedycznym.

Kierownik projektu, profesor Semb, zauważył: "Ten grant umożliwi nam zwerbowanie jednych z najlepszych w Europie grup prowadzących badania nad komórkami macierzystymi. Jestem przekonany, że wyjątkowy układ kompetencji badawczych w projekcie HUMEN, jego interdyscyplinarność oraz niezwykle skoordynowane i zespołowe podejście, na których się opiera, pozwolą nam osiągnąć cel, jakim jest opracowanie funkcjonalnych, reagujących na glukozę i wytwarzających insulinę komórek beta, przybliżając w ten sposób nową terapię do pacjentów". Prace nad projektem HUMEN nie przebiegają w odosobnieniu, gdyż jest to jeden z siedmiu projektów badań nad komórkami macierzystymi, którym Komisja Europejska przyznała ostatnio dofinansowanie. Chociaż koncentrują się na różnych obszarach choroby i typach komórek macierzystych, celem wszystkich tych przedsięwzięć jest poznanie sposobu funkcjonowania i kontrolowania komórek macierzystych, aby można je było wykorzystywać w leczeniu chorych. W szczególności poświęcone są poznawaniu mechanizmu leżącego u podstaw zdolności komórek macierzystych do samoodnawiania i różnicowania w dojrzałe komórki funkcjonalne, nadające się do rozmaitych, opartych na komórkach, zastosowań terapeutycznych. Spośród tych siedmiu przedsięwzięć, projekt HUMEN będzie współpracować z trzema: PLURIMES, NEUROSTEMCELLREPAIR i THYMISTEM.

Source: Uniwersytet w Kopenhadze
Referencje dokumentu: Na podstawie komunikatu prasowego HUMEN w serwisie CORDIS Wire

opublikowano: 2015-01-22


Polityka Prywatności